Globalny Ruch Kobiet

0 2 9 1 5 9 Kobiet walczy o Demokrację

Przyciśnij guzik, by dołączyć do internetowej demonstracji.Pokażmy, ile nas jest!

Ujawniamy skalę naszej globalnej solidarności i pokazujemy, dla ilu z nas na całym świecie ważne są prawa kobiet i demokracja.

Licz się razem z nami. Bez względu na to, czy jesteś z małej wioski, czy z wielkiego miasta, obojętnie, na którą głosowałaś partię. Przyciśnij guzik i zgłoś obecność w internetowej demonstracji, jeśli wierzysz w przyszłość opartą na równym traktowaniu obywateli.

Nasza maszynka wyda Ci unikalny numerek. To Twój dowód na udział w internetowej demonstracji kobiet. Pobierz go i pokaż światu.

Przeczytaj cały list od kobiet z Polski

Do kobiet w Ameryce i na świecie

- przestroga i apel z Polski

My, kobiety w Polsce, z przerażeniem obserwujemy, jak rośnie wielkie zagrożenie dla amerykańskiej demokracji - prezydentura Donalda Trumpa. Przed 8 marca - dniem Międzynarodowego Strajku Kobiet - pragniemy was ostrzec przed tym, co mogą przynieść Stanom Zjednoczonym i innym krajom na świecie rządy prawicowo-populistyczne, podobne do tych, jakie mamy w Polsce od półtora roku.

Kobiety Ameryki i świata, wasze obawy są uzasadnione. Ale nie jesteście same.

8 marca po raz drugi zastrajkujemy przeciwko rządowi. Nasz pierwszy strajk, nazwany „czarnym poniedziałkiem”, odbył się w październiku 2016 roku. Wyszłyśmy wtedy tłumnie na ulice z czarnymi parasolkami, by bronić naszego prawa wyboru. Wówczas - podobnie jak prezydent Trump, który w pierwszym dniu urzędowania ograniczył finansowanie organizacji wspierających zdrowie kobiet - polskie władze zagroziły skrajnym zaostrzeniem prawa aborcyjnego. Nie mogłyśmy na to pozwolić. Powstrzymałyśmy ten plan.

Prezydent, wybrany na przedstawiciela całego społeczeństwa, w stosunku do praw kobiet zachowuje obojętność. Podpisuje natomiast jedną za drugą ustawy niszczące niezależność demokratycznych instytucji, takich jak media publiczne czy Trybunał Konstytucyjny. W Polsce umacnia się tyrania większości parlamentarnej i władzy wykonawczej oraz jej aparatu przymusu.

Zaczęło się od ataku na prawa kobiet, teraz zaś władze dokonują zamachu na niemal wszystko, co w życiu społecznym jest dla nas cenne. Skutki tej strategii są destrukcyjne. Dotykają prawo, szkoły, media, nawet ochronę środowiska.

Zmiany te nastąpiły w Polsce bardzo szybko. Podobnie może się stać w Ameryce. Pragniemy was o tym uprzedzić.

Partie i ruchy nacjonalistyczno-populistyczne prą do władzy w wielu krajach świata. Po niezwykłym okresie rozwoju w ciąguo statnich sześćdziesięciu kilku lat postęp w zachodnich demokracjach wyhamowuje. Wyczerpuje się społeczna tolerancja dla nierówności i wykluczenia, stagnacji dochodów, niepewności jutra, dominacji wielkich grup interesów, korupcji. Zmiany są więc nieuchronne, czeka nas burzliwy okres przemian. Ale nie możemy pozwolić, by rozwiązania dzisiejszych problemów przybrały formy podobne do znanych z fatalnej przeszłości, takich jak faszyzm typu włoskiego z lat 20. i 30. ubiegłego wieku.

Domagamy się stanowczo wraz z wami, aby prawa kobiet uznawać za prawa człowieka. Pragniemy przyszłości opartej na szacunku dla praw wszystkich ludzi, czyli na demokracji i rządach prawa.

28 lat temu polski ruch „Solidarność” doprowadził do upadku komunizmu i rozpoczął budowę demokracji w naszym kraju. Teraz - 8 marca, w wasz Dzień bez Kobiet zainspirowanynaszym „czarnym poniedziałkiem” - zastrajkujemy ponownie w obronie wartości, które nam wtedy przyświecały i wciąż są nam drogie.

Będzie to sprzeciw kobiet, a kobiety są wszędzie. Jesteśmy matkami, żonami, siostrami, córkami i liderkami rewolucji dążącej do przyszłości wspólnej i równej dla wszystkich, niewykluczającej. Przyszłości, która dzięki nowym technologiom pozwoli szerzyć wiedzę i wspierać współpracę między ludźmi, przeciwstawiać się kłamstwu i nienawiści. Rewolucji dążącej do świata, w którym wartość człowieka wynika z tego, co wie, co potrafi i jak się przyczynia do wspólnego dobra, a nie zależy od płci, rasy, miejsca urodzenia czy wyznawanej religii. Świata, w którym to wartości demokratyczne są „niewidzialną ręką” czyniącą wszystkich obywateli równymi.

Nie pozwolimy, aby prawa człowieka, wywalczone przez bohaterki i bohaterów minionych dekad, zostały nam odebrane. Zastrajkujemy, by mieć wpływ na nowy porządek, który wyłoni się z dzisiejszego kryzysu po obu stronach Atlantyku. Pragniemy ujawnić skalę naszej globalnej solidarności i ukazać, jak wielkim ruchem jesteśmy. Policzmy w internecie, ile kobiet na całym świecie czuje się częścią ruchu na rzecz praw kobiet i demokracji. Kiedy bowiem wychodzimy w demonstracjach na ulice lub prowadzimy wspólne działania w wielu miastach świata, media i politycy liczą nas po swojemu, często fałszywie. Dziś policzmy się same, dokładnie.

Pod linkiem www.countmein.pl jest urządzenie, która wyda ci twój unikalny numer - znak udziału w globalnym ruchu kobiet na rzecz demokracji. Pobierz go - bez względu na to, czy mieszkasz w wiosce czy w wielkim mieście; bez względu na to, na jaką partię głosowałaś. Pobierz ten numer, jeśli wierzysz w przyszłość opartą na równym traktowaniu obywateli i na ich równym dostępie do życia publicznego.

Pokazuj swój numer, legitymuj się nim, gdy widzisz przemoc, nadużycie władzy, dyskryminację lub kiedy będziesz potrzebowała pomocy. Pokazuj go w internecie oraz wszędzie tam, gdzie będzie to dla ciebie bezpieczne. Weź go też po to, by nie czuć się osamotniona - bo nie jesteś.

Kongres Kobiet
www.kongreskobiet.pl

Międzynarodowy Strajk Kobiet – Polska
www.parodemujeres.com

Lilja Ólafsdóttir, jedna z organizatorek islandzkiego strajku kobiet z 1975 r, członkini Redstockings

Gudrún Hallgrímsdóttir, jedna z organizatorek islandzkiego strajku kobiet z 1975 r, członkini Redstockings

Guðrún Jónsdóttir, uczestniczka islandzkiego strajku kobiet w 1975 r, obecnie działaczka organizacji Stigamot walczącej zprzemocą na tle seksualnym

“Wysokie Obcasy”
www.wysokieobcasy.pl

“Gazeta Wyborcza”
www.wyborcza.pl

Jest nas już 029 159 !

O nas

"Wysokie Obcasy" są tygodnikiem dołączanym do sobotniego wydania "Gazety Wyborczej". W "Wysokich Obcasach" piszemy o sprawach codziennych i o sprawach niezwykłych, publikujemy portrety kobiet niekoniecznie, znanych z pierwszych stron gazet. Marka "Wysokich Obcasów" składa się również z miesięcznika i serwisu, którego użytkowniczki stanowią silną społeczność kobiet online.

www.wysokieobcasy.pl

"Gazeta Wyborcza" to dziennik powstały w 1989 roku jako platforma pierwszych demokratycznych wyborów do parlamentu, a jego pierwszy numer ukazał się w nakładzie 150 tys. egzemplarzy. Dziś treści „Gazety” dostępne są w wydaniach papierowych i online na Wyborcza.pl.

www.wyborcza.pl
www.kongreskobiet.pl

Stowarzyszenie Kongres Kobiet jest organizacją feministyczną działającą w Polsce od 2010 r. W tym czasie wsparłyśmy tysiące kobiet, przeprowadziłyśmy dziesiątki warsztatów, lobbowałyśmy za najważniejszymi ustawami z zakresu równości płci. Od początku stawiamy na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, by wzmacniać polską demokrację. Jesteśmy niezależne, nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani nie utożsamiamy się z żadnymi programami czy interesami partyjnymi. Nasz cel – jednoczenie kobiet bez względu na przekonania i przynależność polityczną.

www.kongreskobiet.pl
www.parodemujeres.com

Miedzynarodowy Strajk Kobiet (IWS) jest oddolnym ruchem założonym w październiku 2016 roku przez kobiety z różnych części świata w reakcji na obecną sytuację społeczną, prawną, polityczną, ekonomiczną i na werbalną przemoc doświadczaną przez współczesne kobiety.

www.parodemujeres.com

Gotowa do udziału?

Administratorem danych osobowych zgromadzonych w związku z ankietą #CountMeIn jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10 (00-732). Podane dane osobowe zostaną wykorzystane w celu efektywnego zliczenia i weryfikacji głosów oddanych w związku z ankietą, a dane osób, które wyrażą odpowiednią zgodę - także w celu wysłania informacji o uruchomieniu dedykowanego dla kobiet międzynarodowego serwisu pt. Women Choose The News. Podanie danych jest dobrowolne, ale ich niepodanie w zakresie adresu e-mail uniemożliwia oddanie głosu w ankiecie. Każdy ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania.